Kilka porad dla pacjentów - stomatologia - O dentystach

Dobry dentysta Bytom

Podstawowy fakt

Stomatologia, dentystyka (gr. stoma ? usta + gr. logia ? nauka; łac. dens ? ząb) - dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony

Kilka porad dla pacjentów - stomatologia - O dentystach Dobry dentysta Bytom
śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej używano tytułu lekarz stomatolog, potem lekarz dentysta, jednakże Naczelna Izba Lekarska dopuszcza możliwość używania obydwu tytułów.

W Polsce, zgodnie z Dz. U. z 2011 r. Nr 113, poz. 6581, do roku 2012 tytuł lekarza dentysty uzyskuje się po 5 latach studiów, odbyciu stażu podyplomowego i zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP). Od roku 2013 LDEP został zastąpiony Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym ? LDEK (art. 5. ustawy). Staż podyplomowy zostaje zniesiony po 1.10.2016 roku (art. 4. ustawy).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomatologia


Magazyny stomatologiczne

Na rynku dostępnych jest wiele periodyków poświęconych zagadnieniom stomatologicznym. Jedne z nich przeznaczone są dla specjalistów, a inne dla wszystkich osób zainteresowanych stomatologią. W różnego rodzaju magazynach stomatologicznych poruszane są różne tematy z zakresu leczenia zębów oraz ich wybielania. Kupować można również gazety stomatologiczne oraz takie tygodniówki, w których niektóre działy poświęcone są dentystyce. Najczęściej są w nich poruszane najbardziej pospolite tematy, jednak ich kupowanie i tak jest bardzo opłacalne dla wszystkich czytelników. Najbardziej specjalistyczne opisy znajdują się w periodykach naukowych i czasopismach stomatologicznych. Dostępność do nich jest bardzo ułatwiona ze względu na to, że są one wydawane również w Internecie.

Usługi z zakresu stomatologii zachowawczej wykonywane są w specjalistycznych gabinetach dentystycznych. Należą do nich różnego rodzaju zabiegi wykonane na zębach mające na celu ich leczenie zwykłe i kanałowe oraz prosty przegląd stomatologiczny. Wszystko to sprawia, że są one wykonywane w standardowo wyposażonych gabinetach stwarzających dostęp do podstawowego zaplecza dentystycznego. Przy jego wykorzystaniu można przecież przeprowadzać różnego rodzaju zabiegi na zębach i sprawiać, że udaje się uratować nawet najbardziej zepsute zęby. Ich zatrzymanie pozwoli pacjentowi na uniknięcie dolegliwości powiązanych z wyrywaniem zębów i wstawianiem sztucznych zębów. Wprawdzie są one obecnie znacznie ograniczane, jednak nadal występują.


Kim jest lekarz dentysta?

Lekarz dentysta (lekarz stomatolog), pot. dentysta (z łac. dens dopełniacz dentis "ząb") ? osoba uprawniona do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii.

W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Pełne prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskuje się pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (przed rokiem 2013) oraz po odbyciu rocznego stażu podyplomowego12(dotyczy wyłącznie osób kończących studia przed 1 października 20163).

Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 r.4, lekarz dentysta upoważniony jest do leczenia schorzeń zębów, jamy ustnej oraz obszaru twarzoczaszki i okolic przyległych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_dentysta