Wizyta u stomatologa - kilka porad - O dentystach

Klinika stomatologiczna Ruda Śląska

Dziecko u stomatologa

Wizyta z dzieckiem u dentysty wydaje nam się być prawdziwą katorgą. Strach przed tym specjalistą połączony z absurdalnym obrazem wyniesionym z bajek czy gier komputerowych sprawia, że pociecha wpada w panikę, z której musimy j

Wizyta u stomatologa - kilka porad - O dentystach Klinika stomatologiczna Ruda Śląska
ą wyrwać, aby bezproblemowo weszła do gabinetu i pozwoliła zająć się swoim uzębieniem.
Mądrze jednak podchodząc do rozmowy z synem czy córką możemy mu uświadomić, że jego obawy są po prostu błędne. Spokojna i wyważona rozmowa, opowieść o swoich ? bezbolesnych ? zabiegach i obietnica ewentualnej nagrody za odwagę pozwalają przekonać najmłodszych do dzielnego spotkania z dentystą.
Używane przez profesjonalistów techniki i narzędzia sprawiają również, że nasze dziecko nie poczuje niczego lub ból będzie bardzo mały. Sprawi to, że nasz maluch przy następnych odwiedzinach będzie zdecydowanie spokojniejszy i nie będą nam groziły długie rozmowy spędzone na uspokajaniu go. Wyrwanie zęba czy plombowanie to tylko sekundy ? to i brak nieprzyjemnych odczuć przekonają dziecko.


Leczenie kanałowe - powikłania

Leczenie kanałowe jest zawsze leczeniem warunkowym i nigdy nie ma 100% pewności, że się powiedzie. Ze względu jednak na fakt, iż jest to często jedyna metoda uchronienia zęba przed usunięciem, warto podjąć ryzyko.

Powikłania mogą wystąpić zarówno podczas leczenia, jak i jakiś czas po jego przeprowadzeniu. Do tych występujących w trakcie leczenia zaliczamy:

brak możliwości opracowania kanału w całości ze względu na zmniejszenie jego światła wskutek zwapnienia
perforację (przedziurawienia) ściany kanału
złamanie narzędzia w kanale podczas jego opracowywania lub wypełniania
ukruszenie korony zęba
wystąpienie dolegliwości bólowych, obrzęku, a nawet ropnia
przepchnięcie materiału wypełniającego kanał poza wierzchołek korzenia, co może powodować przejściowe dolegliwości bólowe
przepchnięcie płynu do płukania kanałów poza wierzchołek zęba, co może wymagać leczenia za pomocą antybiotyku.
Powikłaniami mogącymi pojawić się nawet jakiś czas po wypełnieniu kanałów są:

dolegliwości bólowe spowodowane na przykład materiałem przepchniętym do wnętrza zatoki szczękowej
brak zagojenia się zmian okołowierzchołkowych.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leczenie_kana%C5%82owe#Powik.C5.82ania


Z jakimi problemami pacjenci przychodzą do stomatologa?

Najpopularniejszymi usługami dentystycznymi jest przede wszystkim stomatologia zachowawcza. Najczęściej klienci przychodzą do dentysty, ponieważ odczuwają nieprzyjemne dolegliwości takie, jak ból zęba. Wtedy przede wszystkim stomatologia polega na dokonaniu przeglądu stanu uzębienia i na leczeniu zachowawczym. W poważniejszych przypadkach niejednokrotnie trzeba odwiedzić stomatologa kilka razy, aby zęby zostały całkowicie wyleczone. Oczywiście, wizyta u dentysty może dotyczyć także na przykład kanałowego leczenia zębów lub wyrywania zębów, które powodują wady w uzębieniu. Bardzo często zwłaszcza starsze osoby zgłaszają się do dentysty z problemami braku w uzębieniu i wtedy można zastosować odpowiednie wypełnienia lub w ostateczności protezę zębową.

Nieraz zdarza się, że ząb nie może zostać wystarczająco wyleczony bez usunięcia korzenia znajdującego się w głębi zęba. Zdarza się tak często w związku z zaniedbaniami i niewystarczającą higieną jamy ustnej lub po prostu ze skłonnością do dużej ilości cukru w diecie, który przyśpiesza proces tak zwanej próchnicy. Wiele osób jest także genetycznie obarczonych skłonnością do psucia się zębów. Usuwanie kanałów zębowych jest bardzo nieprzyjemne i zwykle odbywa się w znieczuleniu, ponieważ jest to bardzo bolesne leczenie. Pacjenci, u których należy przeprowadzić taki zabieg niejednokrotnie muszą być przygotowani do tego przez kilka wizyt polegających na stopniowym zatruwaniu zepsutego zęba.